Empatia jednym z„ kluczy” do kariery.
18 kwietnia 2020, 10:00
Pozwolę sobie przytoczyć z Wikipedii znaczenie słowa empatia.
Empatia (gr. empátheia „cierpienie”) – zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób[1] (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).
Sam poznawczy komponent empatii, czyli zdolność do wyobrażenia sobie perspektywy myślowej należącej do innej osoby (innymi słowy, rozeznania sposobów rozumowania innej osoby), określany jest mianem decentracji (czemu może, ale nie musi towarzyszyć komponent emocjonalny empatii, czyli zdolność do jednoczesnego współodczuwania stanów emocjonalnych owej innej osoby)[2].
Osoba nieposiadająca tej umiejętności jest „ślepa” emocjonalnie i nie potrafi ocenić ani dostrzec stanów emocjonalnych innych ludzi. Silna empatia objawia się między innymi uczuciem bólu wtedy, gdy przyglądamy się cierpieniu innej osoby, zdolnością współodczuwania i wczuwania się w perspektywę widzenia świata innych osobników.
Psychologowie zastanawiali się, skąd bierze się uczucie empatii i dlaczego niektórzy ludzie są go pozbawieni. Empatia jest jednym z najsilniejszych hamulców zachowań agresywnych, więc jest to także pytanie istotne z punktu widzenia inżynierii społecznej.
Autorka:Słowo empatia mamy już utrwalone w w.w. streszczeniu .Jest to tzw. teoria,natomiast jak się to sprawdza w praktyce?U mnie działa to w sposób bardziej intuicyjny bez szczególnego wysiłku z mojej strony .Ta cecha charakteru jest jak gdyby częścią mojej osobowości. Wypływa ona ze mnie naturalnie ,nie jest to w żaden sposób wyuczony trik .Choć niektórzy z nas tzw. egocentrycy będą mieli problem z praktykowaniem tejże metody komunikacji. Która jest niezwykle przydatna w pozyskiwaniu automatycznej uwagi na sobie innego człowieka. Mając,posiadając w sobie empatię w miły(ciekawy)przyjazny sposób nawiązujesz kontakt z drugą osobą .Egocentryk będzie miał problem z zastosowaniem tejże metody w życiu codziennym ze względu na zbyt „wygórowane” ego czyli akcent na „JA”
*JA- JESTEM MĄDRZEJSZY ,WAŻNIEJSZY,LEPSZY ITD., ITD...
Jeden z moich przykładów empatii:słuchając ludzi utożsamiam się z ich historią wczuwam się w ich stan emocjonalny w danym momencie rozmowy ,analizuję jej treść automatycznie przeżywając jak gdyby była to rzeczywistość w której biorę czynny udział. Pozwala mi to lepiej zrozumieć drugą osobę.
Egocentryzm (łac.ego – ja + centrum – środek) – tok rozumowania, który polega na centralnym umiejscowieniu własnej osoby w świecie. Niezdolność do akceptowania innych poglądów i postaw niż własne.
W życiu człowieka egocentryzm jest naturalną postawą rozwojową, zarówno umysłową jak i moralną, na określonym etapie rozwoju dziecka (okres przedszkolny). Później, a szczególnie w życiu dorosłym, jest objawem niedojrzałości, a co za tym idzie niedostosowania do życia w społeczeństwie. Występuje również w niektórych stanach psychotycznych.
Egocentryk postrzega świat wyłącznie z własnego punktu widzenia, poprzez absolutyzowanie własnych doświadczeń, obserwacji i przemyśleń, przy równoczesnym marginalizowaniu opinii pochodzących od innych osób. Nie przyjmuje do wiadomości innych opinii nawet w sytuacji, gdy są o wiele lepiej uzasadnione niż jego własne. Jest głęboko przekonany, że świat funkcjonuje zgodnie z jego mniemaniem lub że najlepiej by było, gdyby tak właśnie funkcjonował – na tej podstawie określa własne relacje z otoczeniem. Wynikiem takiego rozumowania egocentryka jest pogląd, iż wszyscy ludzie powinni postępować zgodnie z jego wolą i przekonaniami.
Być może dla niektórych z Was znaczenie takich słów jest oczywiste ,dlatego więc wydaje się wam zupełnie bez sensu tłumaczenie ich. Zostanę jednak przy stanowisku iż powtórzenie czy przypomnienie niektórych z nich, nie zaszkodzi nikomu z nas, być może wyzwoli w was chęć pogłębiania wiedzy w szukaniu synonimów oraz używaniu ich na co dzień zamiast slangu który w ostatnich latach jest trendem praktykowanym wśród młodzieży a i coraz częściej wśród dorosłych.
Nie krytykuję tego absolutnie w żaden sposób ponieważ jest to również jedna z form komunikacji w ściśle określonym gronie. Czasem chcąc przedostać się do wnętrza pewnej grupy ludzi (innego środowiska)znacznie będzie nam łatwiej używając ich slangu.
Slang – zespół jednostek językowych (z zasady leksykalnych[1][2]) używanych przez wyodrębnioną grupę ludzi w określonym kontekście komunikatywnym[3], np. wśród ludzi dzielących pewną sferę zainteresowań[4]. Środki w nim zawarte podporządkowane są ekspresywności i są wynikiem spontanicznej twórczości mownej[5]. Według klasyfikacji Stanisława Grabiasa slang ma charakter jawny, czym odróżnia się od żargonu, eksponującego cechę intencjonalnej tajności[6]. Jako synonim terminu „slang” funkcjonuje również określenie „gwara (środowiskowa)”, przejęte z terminologii dialektologicznej[7]; czasem utożsamia się z nim również pojęcie żargonu[8][4].
Slangi różnicuje się ze względu na środowisko, w którym są używane – można wyróżnić m.in.: slang przestępczy, więzienny, młodzieżowy, internetowy, żeglarski, wspinaczkowy i naukowy. Niekiedy słownictwo slangowe pojawia się doraźnie w języku powszechnym, jednak wtedy przeważnie używane jest do celów humorystycznych, ekspresyjnych i stylizacyjnych. Slang różni się od zwykłej leksyki kolokwialnej tym, że ma ograniczony zasięg społeczny[
Zmierzając ku tezie tytułu:Empatia” kluczem” do kariery,chcę namówić Was do wydobycia z was tejże cechy charakteru na pierwszy plan „gry” interpersonalnej lub też zachęcić niektórych z Was do ćwiczeń dialogów, zachowań w danych sytuacjach podaje dla tych którzy są ciekawych tematu przydatny link
https://www.glospedagogiczny.pl/artykul/praktyczne-cwiczenia-w-rozwijaniu-empatii
No więc moich drodzy mam nadzieję ie zdołam Was przekonać do tezy: ematia kluczem do kariery nie zależnie jak bardzo wygórowany jest wasz pomysł na siebie na waszą pracę a co za tym idzie waszą przyszłość , inaczej mówiąc karierę zawodową,status idt. empatia wywołuje na drugim człowieku chęć zrozumienia,pozytywna komunikację a to z kolei pozwoli rozwinąć prawdziwą partnerską relację. Jeśli chcesz pokonać drogę do kariery poprzez empatię nie zapominaj o złotej zasadzie nr.1.mów bez oceniania
Zasada nr.2.słuchaj co mówią inni bądź aktywnym słuchaczem.
Zasada nr 3.zaciągnięta z” slangu” czy też żargonu,gwary regionalnej
Uwaga:w naszej tradycji jest takie góralskie powiedzenie .cyt.”z dużą dupą wszędzie się zmieścisz a z wielką kufą nigdzie...”
Tłumaczenie na język literacki:NIEZALEŻNIE CZY JESTEŚ GRUBY ,BRZYDKI ALE JESTEŚ UPRZEJMY, MIŁY I UŚMIECHNIĘTY MASZ W SOBIE EMPATIĘ JESTEŚ MILE WIDZIANY W KAŻDYM DOBRYM TOWARZYSTWIE. SPRAWDZA SIĘ TA ZASADA UWIERZCIE MI NA SŁOWO PRZePRAKTYKOWAŁAM TĘ ZASADĘ W SWOIM życiu.
Uważam iż w mojej „karierze” przez małe ” k” właśnie empatia jest kluczem do moich większych czy mniejszych sukcesów.
Życzę wam wszystkim powodzenia w drodze do waszej kariery mam nadzieję iż zachęciłam Was do szlifowania tejże umiejętności jaką jest empatia,jest ona do wyuczenia więc zachęcam wszystkich do ćwiczeń.
Beata Gąsienica Bednarz
Dodaj komentarz